Nihon juudan, czyli pieszy trawers Japonii

prelekcja Agnieszki Dziadek

18.04.2024, godz. 17:00
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, Plac Hoffa 3
Miejscowość: Wisła
Gmina: Wisła
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Śniegonia
Numer telefonu: 33 855-26-91
Adres email: biblioteka@wisla.pl 
Najprawdopodobniej jako pierwsza na świecie kobieta i pierwsza osoba, która nie szła tylko drogami, ale jak najwięcej górami, Agnieszka Dziadek w 2023 przeszła pieszo Japonię z wysuniętego najdalej na południu punktu Kiusiu: Sata Misaki na najdalej na północ wysunięty punkt Hokkaido: Sōya Misaki. Licząca 4010 km trasa została przez Agnieszkę samodzielnie zaplanowana. Prowadziła z dala od wielkich miast (wyjątek robiąc dla Kioto), przez zarośnięte trawą bambusową góry, skaliste wybrzeża i wśród dymiących siarką wulkanów. Nie znając miejscowego języka ani pisma podróżniczka lądowała w gęstych zaroślach, ostojach pijawek drzewnych czy w środku osuwisk, ale niezwykle życzliwi mieszkańcy kraju wschodzącego słońca zawsze przychodzili jej z pomocą, dzieląc się zieloną herbatą i dobrym słowem, a nawet udzielając wschodnich błogosławieństw. Wyprawa trwała 137 dni i zawierała też przerywnik w postaci podróży dookoła Tajwanu wymuszonej przez już nie tak życzliwy urząd imigracyjny.
 
Agnieszka "Zebra" Dziadek, z wykształcenia geograf, z zamiłowania podróżniczka i specjalistka od sprzętu ultralight. Od 10 lat wędruje samotnie na długich dystansach. W 2023 jako druga Europejka pokonała pieszo z plecakiem dystans równy obwodowi Ziemi. Aktualnie ma w nogach 41 500 km. Pokonała trzy szlaki amerykańskiej Triple Crown of Hiking, przeszła wzdłuż Nową Zelandię, Szwecję, Chorwację, Norwegię i Japonię.

Swoje doświadczenia opisuje w artykułach publikowanych w czasopismach podróżniczych oraz wygłaszając prelekcje w instytucjach kultury. Realizuje projekt przejścia wszystkich polskich szlaków pieszych PTTK o długości powyżej 100 km. Prowadzi bloga http://acrossthewilderness.blogspot.com i kanał na YouTube.
 
Zapraszamy na opowieści o wędrówce, emocjach, zabytkach i przyrodzie, a także przydatnych poradach, co warto wiedzieć wybierając się w podróż, jak pokonać długie dystanse, jak spakować plecak, by był lekki i jakie trudności po drodze można napotkać.