Wiersze dwukropek Szymborskiej

koncert z okazji Dnia Matki

26.05.2024, godz. 18:00
Miejsce: Miejski Dom Kultury "Prażakówka", ul. Daszyńskiego 28
Miejscowość: Ustroń
Gmina: Ustroń
Organizator: Kino 'Piast'
Numer telefonu: 33 852-04-26
Adres email: biuropiast@interia.pl

 

 

 
Z okazji Dnia Matki zapraszamy na koncert “Wiersze dwukropek Szymborskiej”
 
To projekt słowno – muzyczny poświęcony wybitnej polskiej poetce i pisarce Wisławie Szymborskiej, w setną rocznicę urodzin.
Rok 2023 jest rokiem Wisławy Szymborskiej, i został objęty honorowym patronatem Prezydenta Polski i Ministerstwa Kultury.
Wisława Szymborska na stałe wpisała się w historię literatury polskiej, co więcej wpisała się w sposób nieoczywisty.
Swoimi dokonaniami zajęła na jej karcie miejsce szczególne, odrębne, fascynujące, co zostało docenione na świecie wyróżniając Wisławę Szymborską literacką nagrodą Nobla.
 
W projekcie “Dwukropek Szymborskiej”, Ygor Przebindowski sięgnął do wyjątkowej twórczości Wisławy Szymborskiej i skomponował muzykę inspirowaną jej poezją. Jej wiersze z tomu poezji “Dwukropek” stały się punktem wyjścia do tej muzycznej podróży.

Choć od śmierci Szymborskiej minie 10 lat, dokonania artystki nie przestają zachwycać i inspirować. Podczas koncertu na scenie obok Ygora Przebindowskiego wraz zespołem występuje znakomita polska aktorka Dominika Ostałowska, która pomiędzy muzycznymi utworami recytuje poezję naszej słynnej noblistki.
 
Igor “Ygor” Przebindowski – muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista.
Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie wibrafonu. Uczeń wybitnego wibrafonisty Bernarda Maselego. Autor muzyki teatralnej i filmowej. Współpracuje od wielu lat z teatrami, komponując i wykonując muzykę na żywo. Skomponował muzykę do ponad 40 spektakli teatralnych. Komponował również muzykę do Teatru Polskiego Radia m.in. Halinki Mlynkovej “Etnoteka”(2011).
 
Dominika Ostałowska – aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka Wydziału Aktorskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Zawodowo związana jest z warszawskimi teatrami Ateneum, Powszechnym i Studio. Na dużym ekranie wystąpiła m.in. w filmowej adaptacji Łagodnej Dostojewskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego (1995), w Musisz żyć Konrada Szołajskiego (1997), Historiach miłosnych Jerzego Stuhra (1997), w Wojaczku Lecha Majewskiego (1999) i w Daleko od okna Jana Jakuba Kolskiego (2000).